Dlaczego warto pić kawę świeżo paloną?

Dlaczego warto pić kawę świeżo paloną?

Kawy świeżo palone charakteryzują się filozofią, która uzupełnia ofertę na rynku dla odbiorców o produkt wyższej jakości. Dla uzyskania najwyższych walorów smakowych i zapachowych, kawę wypala się i pakuję nie w miejscu jej pochodzenia, a w miejscu gdzie kawa jest sprzedawana, gdzie są jej konsumenci. Dzięki temu zachowuje ona pełną świeżość i aromat. Dotyczy to większości kaw dostępnych na rynku.

Wydajność upraw kawy

Palarnie kawy oferujące produkty świeżo palone importują surowiec z małych ekologicznych, naturalnych plantacji, gdzie wydajność z hektara uprawy kawy jest około 800 kg, ale nie używa się na niej substancji chemicznych i w małych ilościach poddaje się ją procesowi chemicznemu czyli paleniu kawy. W kawach takich można wyczuć owocową słodycz, orzeźwiającą kwasowość, nuty cytrusów, owoców leśnych, czekolady, orzechów, karmelu i to bez żadnych smakowych dodatków. Kawa świeżo palona osiąga pełnię smaku w kilka dni po wypaleniu i jej aromat utrzymuje się nawet przez trzy miesiące. W skład kawy wchodzi około 1000 składników bioaktywnych. W kawach z plantacji przemysłowych składniki kawy są gorszej jakości niż w kawach z plantacji naturalnych. Niższa jakość surowca, a zarazem gorszy skład bioaktywnych składników w kawach przemysłowych wynika z używania polepszaczy przyrostu i zwiększania wydajności z 1 hektara upraw.

Specjaliści określają, że jakość upraw kawy przemysłowej stanowi około 35% jakości upraw kawy prowadzonej zgodnie z warunkami naturalnymi, w sposób tradycyjny bez używania środków chemicznych. Składniki bioaktywne występujące w kawie naturalnej czy przemysłowej tracą na swojej wartości po około trzech miesiącach od daty palenia. Naukowcy przedstawili krzywą utraty jakości własności składników bioaktywnych zawartych w kawie, która pokazuje , że kawa do 1 miesiąca od daty palenia nie traci nic ze swoich właściwości, w okresie od 2 do 3 miesięcy minimalnie do 1-3%, w okresie od 4 do 6 miesięcy około 15-18%, od pół roku do roku około 40%, do 18 miesięcy około 2/3 swoich właściwości początkowych, powyżej dwóch lat około 90-95% właściwości początkowych.